• اخبار

یازدهمین جلسه کارگاه درس گفتار لذت های فلسفه در خورموج برگزار شد

یازدهمین جلسه کارگاه درس گفتار لذت های فلسفه در خورموج برگزار شد
یازدهمین جلسه کارگاه لذت های فلسفه در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، کارشناس ارشد فلسفه و مربی کارگاه گفت: در این کارگاه، آراء و افکار آخرین فیلسوفان پیش از سقراط آناکساگوراس و دموکریتوس مورد بحث و مداقه قرار گرفت.

فریده بهرامی ادامه داد: آناکساگوراس، هرچند همسنگ فیثاغورث و هراکلیتوس یا پارمیندس نیست، دارای اهمیت تاریخی بسیار می باشد.

وی افزود: آناکساگوراس نخستین کسی بود که مردم آتن را با فلسفه آشنا ساخت و نخستین کسی بود که گفت علت اصلی تغییرات طبیعی، روح است.

بهرامی اضافه کرد: او نظریه پارمیندس را درباره وجود پذیرفت و به این نظر باور داشت که در هر بخش هر چقدر کوچک، بخشی از کل آن چیز هست.

وی ادامه داد: آناکساگوراس حرکت در جهان را به نیرو یا اصل نوس یا عقل و روح منسوب می کند و آخرین فیلسوف طبیعی پیش از سقراط (دموکریتوس) بود، که آراء و نظرات او در مورد جهان هستی مورد بحث قرار گرفت.

بهرامی افزود: دموکریتوس و استاد او لئوکیپوس با اسلاف خود هم رأی بودند که دگرگونی های طبیعت بدین سبب نیست که چیزی تغییر می کند.

وی اضافه کرد: دموکریتوس باور داشت که اشیاء از قطعه های ریز نامرئی که هر یک جاودانه و تغییر ناپذیرند، درست شده اند و او این واحدهای بی اندازه کوچک را اتم به معنای برش ناپذیر نامید و برای دموکریتوس و پیروان او که به نام « ذره گرایان » یا « اتمیست ها » معروف شدند.

بهرامی ادامه داد: موضوع مهم این بود که ثابت کنند که اجزاء سازنده هر چیز را نمی توان به طور نامحدود به اجزای کوچکتر تجزیه کرد و قطعات طبیعت باید جاودانه باشند.

وی افزود: مقوله ی مهمی که در این کارگاه مورد گفتگو قرار گرفت، سوفسطاییان و تاثیر گذاری وی بر جریان تفکر یونانیان بود.

بهرامی اضافه کرد: لفظ سوفسطائی در اصل معنای بدی نداشت و سوفسطائی کسی را می نامیدند که امور خاصی را که گمان می شد در زندگی عملی به کار آید به جوانان می آموخت و از این راه زندگی می  کرد و سوفسطاییان فقط به کسانی درس می دادند که خود یا کسانشان توانگر بودند.

وی ادامه داد: در آتن و بسیاری از شهرهای یونان، دموکراسی از لحاظ سیاسی فاتح شده بود، و برای رسیدن به مقامات بالای جامعه آتنی، حریفان باید از قدرت سخنوری و فن بیان قدرتمندی  برخوردار باشند تا بتوانند بر رقیب چیره شوند.

بهرامی افزود: سوفسطاییان می گفتند در ازای دریافت وجهی، تکنیک های غلبه بر حریف را تعلیم می دهند و معروف ترین آنان کسی بنام «پروتاگوراس» بود که سخن بسیار مشهور او که انسان معیار همه چیز است؛ قرن ها، محل بحث و مناقشه متفکران می باشد.

وی در پایان گفت: سقراط و افلاطون آنان را جاعل حقیقت می دانستند و افلاطون کوشید که آنان را بصورتی زشت و مسخره آمیز جلوه دهد؛ ولی نباید  تنها از روی مجادلات افلاطون درباره آنان، داوری کرد./
روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۳۶
تعداد کلیک: ۴۲
  • اظهار نظر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 97