• اخبار

یکصد و سی و سومین کارگاه شاهنامه خوانی در خورموج برگزار شد

یکصد و سی و سومین کارگاه شاهنامه خوانی در خورموج برگزار شد
یکصد و سی و سومین کارگاه شاهنامه خوانی توسط انجمن ادبی فایز دشتی در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، مسعود بهرامی در این کارگاه که با خوانش ابیاتی از ادامه پادشاهی کیخسرو توسط ‌فاطمه حسینی برگزار شد، به شرح و توضیح ابیات پرداخت و لابلای آن به نکات بلاغی و ادبی و زبانی بخش‌ های خوانده شده اشاراتی کرد و گفت: کیخسرو سران سپاه ایرانیان را برای نبرد با افراسیاب فراخواند و بیژن آوردن تاج تژاو، داماد افراسیاب و سردار بزرگ تورانیان به عهده گرفت و نیز به اسارت درآوردن اسپنوی، کنیز زیباروی او را پذیرفت؛ کشتن تژاو به گیو واگذاشته شد.

شاهنامه شناس خورموجی ادامه داد: در ادامه گرگین میلاد رساندن پیام کیخسرو به افراسیاب را به گردن گرفت و صبحدمی دیگر رستم به دیدار خسرو شتافت و از سرزمینی در زاولستان گفت که در گذشته ‌های دور به تور واگذاشته بود و منوچهر آن جای را از ترکان تهی کرد.

وی افزود: در اواخر پادشاهی کیکاوس، ترکان باز بر آن جا دست اندازی کردند و مردمان آن سرزمین را به پرداخت باژ و ساو به تورانیان وا داشتند و بدین‌گونه به کاووس اعتنایی نمی ‌شد.

بهرامی اضافه کرد: رستم از کیخسرو خواست دست ترکان را از آن جا کوتاه کند و پادشاه بزرگ ایران فرامرز را به فرماندهی این کار اشارت کرد.

وی ادامه داد: از این جا به بعد در ابیاتی باشکوه فردوسی به توصیف آرایش سپاه و درفش ‌های پر نقش و نگار فرماندهان ایران می ‌پردازد.

بهرامی در ادامه لابلای شرح و توضیح ابیات با اشاره به نکاتی از جمله شباهت‌ های داستان تژاو و اسپنوی و رادامیست و زنوبی گفت: تاسیت مورخ رومی داستان نبرد بیژن و تژاو را از داستان‌ های پارتی شاهنامه و تژاو و رادامیست را در واقع یکی می‌داند.

وی افزود: در این داستان آمده که رادامیست همسر خود، زنوبی را در حالی که باردار بود به اسبی برنشاند و روی به گریز آورد و زنوبی که دشمنان را نزدیک دید، از رادامیست خواست او را بکشد.

بهرامی اضافه کرد: رادامیست او را خنجری زد و به رود ارس انداخت و خود به گرجستان گریخت و زنوبی به کرانه رود افتاد و چوپانی او را دید و زخم‌های او ببست.

وی در پایان گفت: زنوبی به شهر آرتاکستا برده شد و در آخر او را به نزد تیرداد بردند و تیرداد با او چون شاهزاده‌ای بزرگ رفتار کرد./
روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی
۱۷ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۲۵
تعداد کلیک: ۳۸
  • اظهار نظر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 97